Slovenská verzia English version Polski Deutsche verzion

Letné a zimné aktivity

Na Hornej Orave sú poveternostné poédmienky mierne chladné s výraznými ročnými rozdielmi. Priemerný teplota v júli je 16,4 C, v Januári – 5,6C a priemerná ročnáteplota 4,6 C. Denná teplota v Júli kolíše od 18 do 25 C, maximum je nad 30 C. Vďaka výhodnej konfigurácii terénu má aj výbornú snehovú pokrývku od 60 do 100 cm. To všetko sú ideálne podmiehky pre letnú i zimnú turistiku a lyžovanie. Zoznam lyžiarských stredísk v okolí si môžete pozrieť tu (zoznam lyžiarských stredísk) .

Účastnikom cestovného ruchu ponúka Horná Orava nádhernú pestrú krajinu s čistými potokmi a priehľadným vzduchom. V lete je osviežujúci pobyt pri vodnej ploche Oravskej priehrady so športami, rybolovom, turistiku nenáročnú i vysokohorskú (prehľad turistických tras), cykloturistiku (prehľad cykloturistických tras), poľovačky aj atrakcie vidieckého turizmu a agroturistiky. V zime nezabudnuteľnú lyžiarsku turistiku aj rekreačné zjazdové lyžovanie, večerné programy s tradičnými ľudovými zvykmi a gastronomickými špecialitami. Na Oravskej priehrade a v okolí je možné navštíviť vo voľnom čase rôzne podujatia a uskutočňovať rôzne aktivity (zoznam podujatí-leto,zima).

Vedľa chaty sa nachádza rybník, v ktorom je možnosť takmer počas celého roku chytiť živého pstruha. Úspešnosť lovu je 100% zaručená. Cena za 1 kg živej váhy je 120 SK.

Oravský hrad v Oravskom Podzámku.
Najstaršou umeleckohistorickou pamiatkou Oravy je Oravský zámok. Od roku 1370 bol správnym centrom Oravskej župy a sídlom palatína. Jeho jadro pochádza z 13.storočia, neskoršie v 15.-16. storočí bol rozšírený o strednú gotickú a dolnú renesančnú časť. Dnes je tu umiestnené Oravské múzeum s pozoruhodnými archeologickími a foklornými zbierkami.
Slanický ostrov umenia.
V obci Slanica, zatopenej vodami Oravského jazera stál kedysi na kopci kostol. Aj dnes ešte stojí na svojom pôvodnom mieste, len z tým rozdielom, že z kopca sa stal ostrov uprostred Oravskej priehrady, zvaný Ostrov umenia. V kostole je pevne nainštalovaná expozícia slovenskej ľudovej tvorby. Nachádza sa tu tiež socha Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, rodáka zo Slanice, a lapidárium.Ostrov je možné navštíviť v rámci plavby loďou po Oravskej priehrade.
Vtáči ostrov.
Vtáči ostrov – chańená prírodná pamiatka uprostred Oravskej priehrady a prirodzené útočište vodného vtáctva. Jeho rozloha je 1,5 HA. Hniezdi tu 9 druhov vtákov – čajky, rybáre, kalužiaky, divé kačice atď. Je to najvýznamnejšie hniezdisko vodného vtáctva na severnom Slovensku.
Hviezdoslavova horáreň na Slanej vode.
Nezabudnuteľnou je aj horáreň na Rovniach na pupku Babej hory, kde veľký slovenký poét Pavol Orzságh Hviezdoslav napísal svoju epickú zbierku Hájnikova žena. Básnik sa pri písaní príbehu nechal inšpirovať nádhernou prírodou vôkol hájovne a dobrosrdečnosťou ľudí, u ktorých bol počas svojho pôsobenia v Námestove častým hosťom. Nezabudnuteľnou je aj prechádzka zo Slanej vody na Rovne cez prírodou vytvorenú alej, ktorá nesie meno básnika, ktorý po nej často chodieval.
Lesná úvraťová železnica v Oravskej Lesnej.
Najväčšou atrakciou je úzkorozchodná železnica v Oravskej Lesnej, ktorá je jediná svojho druhu v Európe. V minulosti slúžila na prepravu dreva a zároveň slúžila ako spojnica dvoch severoslovenských regiónov - Oravy a Kysúc. Túto pamiatku sa s ťažkosťami darí po dlhoročnej prestávke udržať v prevádzke aj vďaka tomu, že bola vyhlásená za národno-technickú-kultúrnu pamiatku.
Múzeum Oravskej dediny - skanzen v Zuberci.
Z 15. stroročia pochádzajú drevené domy, ktoré sa v tej dobe stavali na vtedajšej Orave, kraji plátenníkov, pastierov a roľníkov. Tieto hodnotné stavby so svojimi jednoduchými interiérmi i umelecky maľované drevené kostoly - najkrašie diela ľudovej kultúry dnes tvoria základ Múzea Oravskej dediny v Zuberci. Skanzen sa nachádza pod Brestovou v krásnej prírodnej scenérii Západných Tatier - Roháčov.
Termálne kúpalisko - Oravice
Termálne kúpalisko Oravice sa nachádza na rozhraní regiónov Liptov a Orava, blízko hranice s Poľskom. Od penziónu LIMBA je vzdialené 40 km. Termálne kúpalisko má veľmi príjemnú polohu, nakoľko sa nachádza na okraji lesa v tichom horskom prostredí. Voda dosahuje teplotu od 36–38 C. Nájdete tu 2 bazény, ihrisko na plážový volejbal, stánky s občerstvením.

Kontakt: m.zofaj@yahoo.com
Tel: (+421) 043 552 5215

Chata Riečka